Ilyen volt a sziráki kastély közel 160 éve

Szirák felkeresése ma is különleges program a Novograd-Nógeád Geoparkba látogatók számára, de már a 19. században is cikkek jelentek meg a telekiek kastélyáról, többek között 1864 áprilisában a Vasárnapi Újság is foglalkozott a kastély történetével. 

szirakvu1864apr17szirak-page-00301.jpg

A kastély 1864-ben. Forrás: Vasárnapi Újság

Kastélytörténet dióhéjban

 

A már a szarmaták által is lakott település 60 km-re fekszik a fővárostól, a középkortól jegyzett kastélya ma rendezvényhelyszínként és kastélyszállóként is működik, de azok is felkereshetik, akik csak a kastélyépítészet történetével szeretnének megismerkedni. A kastély parkja növényi ritkaságokban gazdag védett terület.  

untitled-design-28.png

A kastély manapság. Forrás: kastelyszirak.hu

A községgel kapcsolatos első írásos adat 1219-ből származik, az ún. a váradi regestrum, amely szerint a jeruzsálemi Szent János lovagrendnek volt itt ispotálya. Később, a 14. században a rendház megszűnt, a helység az esztergomi János Lovagok birtokába került. A következő fontos esemény a település történetében, amikor 1424-ben Zsigmond király a feleségének, Borbála királynénak adományozta. Ezután több tulajdonosa is volt a területnek, mígnem török kézre nem került. A fennmaradt forrásokból tudjuk, hogy 1562-63-ban Hasszán Daud hűbérbirtoka volt, s 1683-ban Sobieski János lengyel király hadjárata szabadította fel. 

portrait_of_john_iii_sobieski_with_the_battle_at_the_background_google_art_project.jpg

Sobieski János. Forrás: Wikipédia

A török időszakban Szirák magyar lakossága kihalt. Amikor 1692-ben a település Roth János tulajdonába került, a Felvidékről 27 tót családot telepített ide.  A Roth családtól 1761-ben került a Telekiek birtokába a kastély, amikor is Roth Johanna feleségül ment gróf Teleki Józsefhez. Ennek a régi, híres grófi családnak ezután több nagyhírű sarja született, nevelkedett Szirákon. 

szirakvu1864apr17szirak-page-003.jpg

A Teleki család sírboltja Szirákon 1864-ben. Forrás: Vasárnapi Újság

 

A kastély 1864-ben

 

A Teleki család kapcsán a kastély történetét bemutatta a Vasárnapi Újság is 1864-ben. A cikk, amely elsősorban akastély történetét mutatta be, kiemelten foglalkozik a Teleki család sírboltjával. Most ebből idézünk. 

Jelenleg pedig Szirák kiválóan a gróf Teleki család lakhelyéről és családi sírboltjáról ismeretes országszerte. Ide kisérte el 1861-ben a haza, gróf Teleki Lászlónak hűlt tetemeit.

A templomtól mintegy 200 lépésnyi távolságra észak felé van a képünkön látható csinos családi sírbolt, hol már a Teleki család több feledhetlen jeles tagjának tetemei porlanak.

A sírbolt belsejében levő márvány emléktábláról megértjük, hogy e sírboltot néhai gróf Teleki József kir. kamarás neje állitotta 1784-ben, és legelőször édes anyját temették ide. — Ez emlékkő verseit érdekesnek véljük ide jegyezni :

„Állj meg itt utazó, s szökj még jó előre
     Léted fő czéljához, tekintvén e kőre,
Itt nyugszik, mig felkel, Wattay Borbára,
     Az élet urának serkentő szavára.
A kit kegyes, jámbor s csendes természete,
     A jót mérni tudó jókkal becsültete.
Jó magyar asszony volt, s más népektől nem kért
     Kölcsön czifra vétket, ős jó erkölcsinkért.
Ezer hétszáz nyolczvan négynek folyásában
     Tizenhetedik nap volt Mindszent havában
Midőn holta után Róth Tamás férjének
     Huszonnyolcz hónappal, lőn vége éltének.
Ezen kő-sir által fennhagyni kivánja
     Jó emlékezetetét Johanna leánya,
Ki mint gróf Teleki József élte párja
     Ide legelsőbben édes anyját zárja.
Zárja, de koránt sem zárja azt egészen,
     Nem vevén a halál erőt a főbb részen.
Ezt tartsd meg utazó, s hogy örökké jól élj!
     Nem a halálodtól, hanem a bűntől félj!"

Ugyan-e márványtábla aljában még e latin sorok állanak:

„Matronae Generis Nobilitate
Morumque Mansvetudine Spectatissimae
Barbarae Wattay de Felső Watta,
Thomae Róth de Királyfalva Viduae,
Matris suae Pientissimae ossa,
Unica eius illia Johanna,
Josephi S. R. J . Comitis Teleki' de Szék

Uxor,
Hoc Sepulchro
L. M. C. Condidit,
A. R. S. MDCCLXXXIV
Vixit An. LXIV."

Az itteni urasági kastély az uradalommal együtt hajdan a királyfalvi Roth család birtoka volt, melynek utolsó férfi tagja Roth Tamás építette e díszes uri hajlékot 1728-dik évben; s miután (mint fennebb is láttuk a sirversben) ennek Wattay Borbálától származott egyetlen leányát gróf Teleki József vette nőül. Igy jutott e birtok a mai tulajdonosokra. Ennek emlékéül még máig is állanak a kastély homlokzatán az épitő által oda illesztett s az évszámot magukban rejtő chronostichon sorok, melyek igy hangzanak:

Chrlsto aVXILIante!
ThoMas Róth a KILyfaLVa, Barbarae
Wattay a Watta, propter rVInas Igne faCtas,
BeLLo, BrVCho, Peste obstantlbus, HaeC
SIbI, sVaeqVe PosterltatI
EXstrVVnt HospItIa!"

grof_szeki_teleki_laszlo.jpgA cikkben idézett Teleki László a Magyar Tudományos Akadémia levelező, rendes majd tiszteleti tagja volt, az Ellenzéki Kör elnöke. 1848-ban Magyarország párizsi nagykövete, a szabadságharc alatt és az azt követő években a magyar önállóság ügyének egyik legaktívabb és talán legeredményesebb külföldön tevékenykedő képviselője volt, emiatt a szabadságharc bukása után emigrációba kényszerült. A Határozati Párt vezetője. 1861-ben, miután nyilvánvalóvá vált számára, hogy még a párthívei is támogatják az Ausztriával kötendő megegyezést,  öngyilkosságot követett el.

 

A kastély sorsa a 19. század végétől

 

57ecbdf9674f57ca61109d33d39e133f.jpg

A kastély az 1900-as évek első felében, korabeli képeslapon. Forrás: Pinterest

A 19. század végén a gróf Degenfeld családé lett a kastély és a birtok, a II. világháború után azonban államosították, az épület állaga leromlott. 1985-ben állította helyre a Magyar Szénhidrogénipari Kutató-Fejlesztő Intézet, azóta eredeti formájában csodálható meg. 

A bejegyzés trackback címe:

https://utazasokamultban.blog.hu/api/trackback/id/tr8615647170

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kugi · http://kugi.blog.hu 2020.04.30. 13:13:51

Érdekes poszt volt, köszi!
Különösen érdekes, hogy egy állami vállalat költött rá sok pénzt.

gigabursch 2020.05.01. 21:02:52

Köszönöm, tanulságos.

Amatis 2025.01.17. 14:39:37

A Magyar Állam által kiírt "Kastélyprogram" 24 megmentendő kastélyról készíttetett promóciós célú videofilmeket köröztetett akkor legnagyobb, leggazdagabb nagyvállalatok körében, a nyereségadójuk lényeges csökkentése ígéretével. E filmek láttán a Sziráki Kastély megmentésében rejlő esélyek keltette föl az 50 évvel ezelőtti Magyarország egyik legprosperálóbb cége az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt (OKGT) érdeklődését. A kastély fölújítási munkálatait alapos és részletesen dokumentált föltárási munkák után 1978-ban kezdte meg és húzta el évekig az egyre dráguló fölújítási, helyreállítási, restaurátori munkálatokat az efféle finomabb építési munkákhoz nem szokott, főleg mezőgazdasági épületek létesítésével foglalkozó egyiknógrád megyei állami építőipari vállalat. Az eredeti "vendégház" koncepciót a szépre és nagyra sikerült mű elkészülte láttán az OKGT föladni kényszerült, és 1985 tavaszán részben az akkor frissen fölvett, többnyire amatőr -mint személyem is- első alkalmazottak közreműködésével egy "nyitott vendéglátó üzem" kialakításán kezdett el gondolkodni, majd azt alig fél év alatt megvalósítani. Az akkor még csak 3 csillagosra kialakított, 32 szobás Sziráki Kastélyszálló és (56 székes a la cart) Étterem 1985 őszén megnyílt.... Unikális rendezvények, mint pl. Sakkvilágbajnoki döntő, Nemzetközi Zöldborsó Konferencia, Kastély Galéria megnyitása, Lovarda helyreállítása, Hubertus vadászatok... révén alig 2 év alatt a környék lakossága körében is rendkívül népszerűvé vált szálloda és étterem egyre bővülő nemzetközi hírnévre tett szert, de a honi vendéglátói szakma is komoly elismertséget tüntette ki és tagjai sorába választotta a Magyar Szállodaszövetség is. Szokatlanul élénk és rendkívül pozitív sajtóvisszhang kísérte a sziráki rendezvényeket, még az un. rendszerváltást követő 90-es évek elejéig is, aztán az 5 magyar olajipari cégből alakult addigi kastélyfenntartó quasi Rt. körül megváltozott gazdasági körülmények már nem tudtak zavartalan üzletmenetet biztosítani a kis vidéki, de szép és vonzó szállodának. Viszontagságos hónapok elteltével végül is bizonyos állami, műemlék-védelmi kötelezettségek mellett magánkézbe került a kastély. Új tulajdonosa a Forever Living nagyvonalú és költséges belső átalakítása révén a 4 csillagosra emelt ház pár évi sekeres működtetése után új gazdáinak un. "belső rendezvényei" miatt azonban egyre gyakrabban került a kastély kapujára a "Zártkörű rendezvény" tábla, ami miatt az addigi külsős vendégrendezvények, esküvők, bálok, társas éttermi rendezvények és az a la carte forgalom szinte teljes kiszorítása miatt a ház rohamosan kezdte elveszíteni hajdani népszerűségét.
Most 2025-ben azzal indult az év, hogy a Forever Living meghirdette eladásra és február 16-án bezárta az idén 40 éve kinyitott Sziráki Kastélyszálló és Étterem kapuit.

Hirdetés

Kövess a Facebookon is!

Címkék

20. század eleje (2) Anna-barlang (7) avas (2) avasi hegy (2) bál (1) Balassagyarmat (1) Balaton (1) balatonalmádi (1) balatonfüred (1) bánya (2) barlang (6) barlangfürdő (1) bazaltorgonák (1) bazilika (1) Bélapátfalva (1) bevásárlás (2) borászat (2) borturizmus (2) Borvidék (2) Budapest (2) Buják (1) Bükk (17) Bükk-vidék geopark (2) Bükk-vidék Geopark (6) cisztercita (1) császár (1) cseh köztársaság (1) cseh megszállás (1) csizmadia (1) dámvad (1) diósgyőri vár (1) Duna (3) dunai hajózás (3) Dunakanyar (1) Dunamente (3) Eger (3) egri vár (1) Erdőbénye (1) Erdőbényei kádárok (1) Erzsébet királyné (1) esterházy (1) Esterházy (1) Esterházy Pál Antal (1) Észak-Magyarország (22) Esztergom (1) esztergomi vár (1) Eszterházy Fényes Miklós (1) Ferenc József (2) Ferenc József császár (2) Forgách kastély (1) fürdés (1) fürdő (3) fürdőház (3) geotúra (2) gőzhajó (2) gyógyfürdő (3) gyurtyánkő-lócza (1) hajózás (2) Hámor (11) Hámori-tó (11) Hámori tó (11) hámorok (7) Hegyalja (1) Herman Ottó (2) hírességek (11) hosszú hétvége (1) Húsvét (1) I. világháború (1) idegenvezetés (1) ipar (1) Ipolytarnóci Ősmaradványok (2) Istállóskő (1) Kádárok (1) Kádártánc (1) karácsony (2) Karva (1) kastély (2) keszthely (1) kirándulás (20) kirándulások (33) Komarno (3) Komárom (4) komáromi erőd (2) Kubinyi Ferenc Múzeum (1) legendák (10) líceum (1) Lillafüred (14) Mád (1) magazin (2) marketing (1) Mátra (1) MÁV (1) mesterségek (1) metszet (1) miocén (1) Miskolc (16) miskolc (2) Miskolctapolca (1) népszokások (1) Nógrád megye (7) Novohrad-Nógrád Geopark (7) nyaralás (2) ősember barlang (1) ősfa (1) pálosok (1) pálos kolostor (1) Palotaszálló (6) Parád (1) Párkány (1) pest (1) Pest-Buda (1) promóció (1) Pulszky (1) pünkösd (1) Pyrker érsek (1) Salgó (1) Salgótarján (1) shoppingolás (2) síelés (1) Sissi (1) Sissy (2) Sissy császárné (3) Somoskő (2) strand (1) Szalajka-völgy (2) szánkózás (1) szarvas (1) Szarvaskő (3) szécsény (1) Szécsény (1) székesegyház (1) szeleta-barlang (1) Szentlélek (2) Szent István-barlang (6) Szent István-cseppkőbarlang (5) Szent István cseppkőbarlang (6) Szilvásvárad (2) szilveszter (1) Szirák (1) Szokások (1) szőlőművelés (1) Szüret (2) Tamási (1) Tessedik Sámuel (2) timsó (1) Tokaj (2) Tokaj-hegyalja (2) tokaj-hegyalja (1) Tokaji borvidék (2) Tolna-megye (1) Tourinform (1) túrázás (3) turistaság (2) turisztikai marketing (2) turizmus (3) újév (1) UNESCO Világörökség (2) ünnep (7) ünnepek (7) üveghuta (1) Vadászat (1) vaddisznó (1) vár (4) várséta (1) vártúra (4) vásár (2) vasúti kedvezmény (1) Vas Gereben (1) Visegrád (1) weekend (1) Wesselényi Miklós (1) Zsófia főhercegnő (1) Címkefelhő

Impresszum

Az oldalt az InnoTime Hungary Kft működteti. 

Bővebb infó, adatvédelmi szabályzat: https://www.innotime-hungary.com 

süti beállítások módosítása