Egy újabb kirándulásra csábítunk mindenkit, az őszi Lillafüredre. 1929. október 2-át írunk. A Budapesti Hírlap élménybeszámolója erről a napról. Képek a múltból és a máról - mert Lillafüred örök.
Ez a képeslapot alig egy évvel a cikk megjelenése előtt küldték el a címzettnek. Lillafüred 1928.
Az idő őszbe hajlott át, de csak emlékezzünk a nyaralással kapcsolatos kritikákra, fürdőlevelekre... Mindenik azt sírta, hogy: „Lehetne és kellene is a magyar fürdőket látogatni, de hol vannak a magyar fürdőkön és klimatikus gyógyhelyeken azok a szállodák s azok a berendezések, amelyek a kultúrigényeket kielégíthetnék?“ Viszont, ha valahol teremt ilyent a magántőke, vagy a kincstár, akkor új hadállásokat keresünk, amelyből pergőtűz alá vehetjük mindazt, ami a mienk.
Ezek a gondolatok foglalkoztattak akkor, amikor Miskolcot magunk mögött hagyva, Diósgyőr gyárkémény ármádiája mellett elhaladva, percek alatt berobogtunk abba a völgybe, amelynek minduntalan változó látványosságai köziben elbűvölt a felvidéki táj s elzsongított a balzsamos erdélyi levegő...
★★★★★
Lillafüred, Szinva vízesés egykori képeslapon és ma.
Festői elrendezésben, égig nyúló lomb- és tűlevelű erdővel borított hegykulisszák egymásbaívelésénél, a tervező építész felvázolását híven követve fekszik a csodás Palotaszálló. Valakik: a völgy, a hegyek, a patakok, a sziklák, a levegő, a táj szerelmesei tervették ezt a csodás szimfóniát, amelynek nevevolt és neve lett és neve lesz a másik szimfónia: Lillafüred!
A lillafüredi kisvasút egykori képeslapon
A völgy ölén az út kígyózik, a hegy oldalán egy kis vasút, amely erdőn, sziklán át mögéje kanyarodik a Palota szállónak, hogy az állomáson lerakva és felvéve utasait eltűnjékegy alagúton be az erdők közé, hol a magyar kincstár harmincnyolcezer katasztrális holderdő nra. Harmncnyolcezer katasztrális hold erdő között fekszik Lillafüred. Ez a gazdaember szemében azt is jelenti, hogy Lillafüred vendégeinek harmincnyolcezer hold területet, hegyet, völgyet, sziklát, árnyat, pázsitot, télen pedig a téli sport minden válfaját bocsátja rendelkezésre. Csodás sétányok, szemkápráztató vízesések, utak, alakutak; vágatlan erdőséggel övezett, hegyek közé ékelt hatalmas tó, amelyen szandolinok hasítják a sötétlő tó tükrét. Fehér sziklák között: Patrona Hungáriának hatalmas szobra. Békesség, csend és egészség, az ember bárhová néz.
A Palotaszálló a Pesti Hírlap 1936-os évfolyamában
A Palota-szálló palota és szálló egyformán és egyszerre. Elgondolásában és kivitelében a szív embereinek munkája, akik művésziest, szépet és kedveset akartak teremteni, hogy az idegen, akit Európából, vagy Amerikából idecsábítunk, ne csalódva távozzék, de szerelmesen vágyódjék vissza.
Ha a Palota-szálló északi frontját nézed, vagy az északi frontról nézed mindazt, amivel a természet telehintette Lillafüredet, vagy a déli részen legelteted tekintetedet, nem lehet azt nem mondanod, hogy minden ott van a maga helyén és úgy van, amint azt a legnagyobb tervező, az Isten tervezhette és alkotta.
Programok a Palotaszállóban - korabeli képeslap
A Palota-szálló belseje látványosság és történelem. Magyar látványosság és magyar történelem. A berendezés, a munka, magyar vállalkozók és magyar munkások alkotása. A történelem onnan beszél le a falakról s a színes ablakokról.
Nincs helyem, hogy méltóképpen megírhassam, mi van még a föld felett, az erdők mélyén, a hegyóriások tetején, a pisztrángos patakokban s e lap hasábjai szűkösek ahhoz, hogy megírhassam, miket láttam a föld alatt? Két — hatalmas — órákig gyönyörködtető cseppkőbarlangot... Európa cseppkőbarlangjai között a lillafüredi cseppkőbarlangoké lesz a pálma. Látványosság és terjedelem szempontjából a Palota-szálló és környéke alatt elterülő és szétágazó cseppkőbarlang világcsodát jelent és világértéket reprezentál. [Megjegyzés: a szerző tévesen nevezi cseppkőbarlangnak a most leírt barlangot, az Anna-barlang a palotaszálló alatt mésztufa barlang.]
Részlet az Anna-barlangból. Saját fotó
A bejárat, a legalsó bástyakör alatt, a vízesés közvetetlen közeléből vezet a hegy mélyébe. Meleg nyári napon könnyű felöltőket vettünk magunkra s elindultunk a figyelmes vezetők után, akik kezükben karbidlámpát tartva, kezdették el magyarázatukat a cseppkőbarlang csodás alakulatairól. Alig teszünk pár lépést, már vezetőink magasra tartják a lámpákat s mutatják a Paradicsomot, amelyet a föld alatti élet csodás titokzatossága alkotott. Valóban ott állanak a barlang oldalán és mennyezetén a paradicsomi almafák s a gyönyörűen cizellált almafákról almanagyságú cseppkövek csüngenek alá. Tovább Szent Péter halászhálója kiterítve és szélein összesodródva, oly finoman, mintha a leggyöngédebb női kezek helyezték volna el az emberek gyönyörködtetésére.
Részlet az Anna-barlangból.
Vezetőnk figyelmeztet, hogy pár lépcsőt lefelé megyünk a föld gyomrába s itt már a karbidlámpa világát csakhamar a villany lámpák homályosítják el. A barlang oldalán és fenn a mennyezeten a konyhakert külöfélesége tárul elénk. Karfiol, gyönyörűen cizellált fejes saláták, szőlőfürtök, virágzó növények, hamvas gyümölcsök. Nem a
képzelet varázsolja elénk a formákat, hanem a valóság. Még a harmat is ott tündöklik a földalatti kert csodás termékein s a csillogó kristály még káprázatosabbá teszi a barlang belsejét.
Részlet az Anna-barlangból - avagy a "zöldséges kert" manapság. Saját fotó
Néhány lépcsőt teszünk lefelé s egy templomi szentély képe tárul elénk, amely szentek szobrait, templomok oszlopsorait varázsolja a szemlélő elé. Templomi orgona, ahol az orgonasípok sorakoznak egymás mellé. Nincs az a szobrász, nincs az a tervezőművész, aki ezt, ehhez fogható módon szebben tudta volna felvázolni a barlang oldalára s annak mennyezetére.
Csodálatos művészete a föld gyomrában rejlő s évszázadokig dolgozó titokzatos erőknek Tovább, egy elágazásnál, erdélyi és hortobágyi juhászbojtárok subája s mellette és körülötte bárányok bundája, mintha egy nyáj,— éjjeli örök pihenőre telepedett volna le s a juhászok és bárányok évszázadok óta megkövesülve várták volna az évszázadok és évezredek elmúlását, hogy egyszer, valamikor a nyughatatlanul kutató ember reájuk találjon s az emberiség közkincsévé tegye.
Emitt üveggel van lefedve egy tálalásra való makaróni s a vezető kedélyeskedve mutat a makaróni-cseppkövekre s mondja: „Olasz testvéreink Mátyás király idején jártak itt s az ebédnél meghagyták ezt a tál makarónit, az utókor számára.“
Túravezetés ma az Anna-barlangban. Saját fotó
A csipkefüggönyök, a csodás ezüstveretek és varrottasok egymás hegyén-hátán oly élethűen, hogy az ember önkénytelenül kinyújtja kezét, hogy megfogja a tárgyakat, de a vezető gyöngéden figyelmeztet: „minden a szemnek, semmi a kéznek.“
Félórája, egy órája járunk már a barlangfolyósókon át a föld gyomrában, de a látványosság nem csökken, nincs vége, sőt fokozódik...
Anna-barlang részlet ma. Saját fotó
Barlang-kiszélesedés jön. A cseppkövek kupola formájában ékesítik a barlangot. Ott állunk, csodálattól és elragadtatástól megkövültén. Egy földalatti kápolna képe bontakozik ki. A barlang egyik oldalán márványtábla:
Felszentelte az Urnak 1926-ik elsztendejében szeptember 12-én P. Zadravetz István tábort püspök.
Másik oldalon egy másik márványtábla:
De profimdis Clamavi ad Te Domine. Domine exáudi vocem meam.
A kiszélesedő kápolnából egy fülke nyilik a magasba. Cseppkövek és csillogó vízcseppmilliárdok között, mint a nyári csillagos égbolt miriádjai között, ott áll a cseppkőbarlang látványosságának betetőzése, az emberi kéz
egyetlen alkotása: az apostoli kettős kereszt és alatta cseppkőpárnán Szent István koronája.
Venite adoremus. Jertek és némuljon el az igaztalan kritika szava...
TUDTAD? A lillafüredi Anna-barlangban egész évben vannak most is túrvezetések. Bővebben: https://www.bnpi.hu/hu/reszletek/anna-barlang
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2019.10.03. 16:04:55
Vay Erzsébet volt a Lilla,
Kiről nevesült e csoda,
Gyorsan rohanok is illa-
-berek-nádak-erek oda.
Javaslom, hogy ti is gyertek
Látni saját szemetekkel
Mily szépek a függőkertek,
Szerintem ezt nézni meg kell.
Van itt barlang, s kicsi vasút
Döcög szép zöld tájak mellett
S visz kocka- és hordóhasút.
(Bocs, ez a rím miatt kellett!)
Vízeséstől tátul a száj,
Átcsónakázható a tó,
Sok a víz, itt nem dúl aszály,
Jót kreált a Mindenható!
„Köszönöm, jól esik a dicséret! Tényleg remekül sikerült környék ez is. Nem véletlen, hiszen hosszú szempillantásokig dolgoztam rajta.” /Mindenható/
„Jaj, hagyjuk már ezt a klerikális demagógiát! Az alapanyagot a természet adta, a Palotaszállót a természetes kiválasztódással kifejlődött homo sapiens építette és ugyanez a faj duzzasztotta mesterségesen ilyen nagyra a tavat is. Zöldre meg mi festettük a tájat, hogy könnyen bele tudjunk olvadni, amikor a titkos megfigyeléseinket végezzük.” /Xrwyk23-Pljhg008XzS, a földi marslakó kolónia ügyvezető igazgatója/
„Bonjour, mon ami! Nekem sosem volt kocka a hasam, ugyanakkor hordó sem vagyok, csak kicsit pohos. Dolgoznak a szürke agysejtjeim, de nem tudom kitalálni, hogy akkor én kisvasút helyett mivel közlekedhetek? Mi belgák hova álljunk?” /Hercule Poirot, belga mesterdetektív/
„Hogy vajon a mindenütt vízeséses és zöld Lillafüredet ellensúlyozandó nem lenne-e szükség egy mindenütt vízemelkedéses és lilla (sic!) Zöldfüredre is, annak megállapítására föl kellene állítani egy mindentől és mindenkitől független grémiumot - bár, hogy mi mindentől és ki mindenkitől kell és lehet függetlennek lennie egy ilyen holt nyelven elnevezett csúcsbizottságnak, annak eldöntését egy az előzőtől független másik ugyanilyen nevű csoportnak kellene eldöntenie. Ennek befolyásolására előbb fontos pozícióra kellene jelöltetnem magam, de, hogy független mérőeszközként ne hassak az általam vizsgálandó folyamatokra, utóbb inkább visszalépnék. Én csak termométer vagyok a terminátorok között, nem pedig determinátor termosztát. Valószínűleg…” /Török Gábor, elemző/
„Szép táj, szép vers, szép névadó! A nevem viszont nem volt olyan szép, mert nem egészséges, így később magyarosítottam. Ja, a mi nemesi családunkban valamiért minden Erzsébetet Lillának becéztek. Valószínűleg a sok belterjes házasság miatt genetikailag agyunkra ment a dzsentri jólét.” /Pejacsevich Tivadarné Margarin Erzsébet született Vay Erzsébet alias Lilla/
„Anyámmal épp most készültünk Lillafüredre, de lemondtam az utat. Szerinte egy rossz klapancia nem tehet tönkre egy szép élményt, pedig dehogynem. Egy korsó habos sörtől is el tud menni a kedvem, ha a pincér elmeséli, hogy mennyi patkány oldódott fel abban a hordóban, amiből csapolták. Frady Endre költészete egy a világirodalom erős sörében feloldott rágcsálómolekula kupac és körülbelül úgy is hat. Taccsra magyar, hí a kübli!” /Puzsér Róbert, kritikus/
„Egyszer egy kisvasút áthajtott a kockahasamon és ettől úgy szétrázta a rajta ülő utasok hordóhasát, hogy okádtak, mint akinek patkány úszik a sörében.” /Chuck Norris/
fradyendre.blogspot.hu/2014/11/lillafured.html
kate7 2019.10.03. 17:44:12
LvT · http://onomastikion.blog.hu/ 2019.10.04. 11:51:42
De profundis clamavi ad te Domine. Domine exaudi vocem meam.